רשימות

רשימות אישיות קצרות וארוכות.
רשימות טריות, חמות מן התנור, ורשימות שלופות מן הגניזה.
רשימות על משוררים ועל משוררות
ורשימות על עניינים שהזמן גרם
או על דברים שמחוץ לזמן.

כציץ העמקים


“אם נשמתֵך”
, זלדה, “חסרת פניוֹת כציץ העמקים”, תרשי לי להציג לך חידה: כיצד צמחת בבית-גידול חבד”י, בתוך חלל של אינסוף, בין דרגות של “ביטול” ובחינות של “אַיִן” – איך צמחת להיות משוררת?! כיצד הצלחת את, שנולדת אצל “השַעַר שאין לו גָּוֶן”, שחיית קרוב כל כך אל “הנקודה הפנימית”, לא “לטבוע בחושך עד השורש”?

סיפרת לנו ש”נשמתי ההיולית ראתה בעיניה את שמי השמים לפני שהוסגרה לרשות הדם”. כיצד עברת אלינו, הממתינים לך בגדה השנייה, לשיר לנו על כלבים, חתולים, עצים, כוכבים, על בית נטוע במורד הר, ולבקש איתנו “רחמים שלא יתפורר האופק”? מה ראית שם, בדרך, כשקיבלת את “המפתח הסודי” מרבי לייב שהר’ס והיתה לך “קפיצת הדרך”, עד שיכולת להגיע “אל לב הדברים”? ספרי נא עוד קצת. כי בינתיים נשארנו כאן כל כך לבדנו!

 

משוררת אחוזת התפעלות מפרח קמל בתוך כד, מעץ אפרסק שגידלה בדלי סדוק, וממרפסת מתנדנדת קטנה שזכתה להִמנונות.

אני יודע איך זלדה היתה משיבה לחידתי: בחיוך צנוע ודק-מכל-דק ובשתיקה אפופת רוך והשתוממות.

הנס האישי של זלדה היה שהיא הצליחה לצנוח בשלום מן השמיים הריקים של “אין עוד מלבדו” ועלה בידה לתת פתחון פה ו”לשון ערפל” לכל כך הרבה מיני חיים. נס הוא שאותה ספינה נטרפת של ניגונים מעולם האצילות, הספינה שכולה שבת-שבנפש, כמיהות בלומות, ואנחות מתוקות של חסידים של פעם, שרדה אינספור גלים עכורים עד שהגיעה לחוף המבטחים של הלשון העברית המִתחיָה בארץ ישראל ועד שהפכה להיות אחד מארמונותיה המשמעותיים ביותר של השירה העברית.

 

*

 

בשנותיה האחרונות הצלחתי פעם, בעמל רב ובשכנועים ובפיתויים, להביא את זלדה לשיעור בתורת חסידות חב”ד (שלימד אז דודי הרב יצחק גינזבורג, לנשים, בבית הורי). זלדה שבה נפעמת ובמשך ימים סיפרה לכל ידידיה על השיעור השמיימי, על נשמות הצדיקים שקמו בו לתחייה, על זוהר כנפי מלאכים שריצד בחדר, ועל שפע הרמזים והגימטריות המופלאות.

הייתי מאושר בניצחוני וכחלוף שבועיים לא היה לי ספק שהפעם לא נותר לי אלא להזמין מונית ולצאת איתה שוב לשיעור. והנה, למרבה אכזבתי, זלדה לא עושה שום הכנות ליציאה.

“מה יהיה?” אני שואל, מתוח בגלל האיחור הצפוי (זלדה היתה נבוכה מכך מאד, אך מאחרת שוב ושוב בחינניות של מלכה) – “את לא זוכרת שקבענו לצאת שוב לשיעור?”.

לא היה טעם להתווכח: “השיעור נפלא”, אמרה לי משפט שלא אשכח כל חיי, “והרב – כמלאך אלהים, אבל אני, אני רוצה למות עם ‘אחד’ על השפתיים”.

 

18.3.2009
מקור ראשון